På plats leder arbetsledare Chriztoffer Marcusson XERVONs team med 3-10 montörer dagligen. "Det är mitt första projekt som arbetsledare och jag uppskattar det nära samarbetet med PEAB på plats. Det är ordning och reda, och vi får varje dag en bra överblick kring vad som behöver göras." säger Chriztoffer.
Lars Broberg, projektansvarig platschef på PEAB, har ett långvarigt samarbete med XERVON och betonar vikten av en stark kommunikation mellan entreprenörerna för att nå bästa möjliga resultat: "Vid våra morgonmöten går vi igenom dagens arbete, antalet arbetare på bygget och aktuella utmaningar. Det kan vara allt från logistiska problem till byggtekniska frågor. Här upplever jag att XERVONs personal är väldigt närvarande, engagerad och lyhörd," säger Lars.
XERVONs tekniska kompetens lyfts fram som en avgörande faktor i valet av samarbetspartner: "XERVON har den tekniska kompetensen och förmågan att lösa besvärliga konstruktioner. I stora, komplexa projekt behöver vi arbeta med företag som har tillräckligt med muskler vad gäller rätt kompetens och resurser, och det har XERVON."
Utmaningen med projekt Jägarsoldaten är att byggnation pågår i flera skeden samtidigt, just nu arbetar XERVON på fem olika platser inom projektet.
"Vi jobbar med visuell planering för att alla ska vara uppdaterade. Dessutom uppdaterar vi tillsammans vår måltavla som omfattar allt från säkerhet och logistik till ordning och reda samt laganda. Vi är över 100 personer på bygget, så det är viktigt att vi är öppna och förstår varandras förutsättningar och att vi säger till om något är besvärligt," förklarar Lars.
Varför föll valet på XERVON som ställningsmontör: "Jag vet att XERVON kan leverera. De har allt jag efterfrågar: hög kompetens, säkerhetstänk och kvalitet i utförandet. Det uppskattar jag oerhört mycket," avslutar Lars.